Uluslararası İlişkiler Ofisi


Uluslararası İlişkiler Ofisi

Öğrencilerinin ve akademisyenlerinin elde ettikleri başarılarla artık sınırları aşan üniversitemiz, bu bağlamda küreselleşen dünya ile bütünleşmiş, bireye her geçen gün daha çok odaklanan bu yeni düzende hem akademik hem de yönetimsel anlamda kendine önemli bir yer edinmiştir. Bu uyumun sağlanmasında İTÜ’nün uluslararası çapta saygın kimliği de önemli bir rol oynamıştır.

Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’müz de bu kimliğin geliştirilmesine odaklanmıştır. Üniversitemizin marka iletişimi, yaptığı uluslararası anlaşmalar, dış ülkelerdeki kurumlarla yaptığı iş birlikleri, farklı kriterleri baz alarak dünya çapında üniversiteleri sıralayan listelerde İTÜ’nün bugünkü ve gelecekteki yeri, yabancı ülkelerden üniversiteye gelen heyetlerin ağırlanması işlerinin yanı sıra, uluslararası ilişkilerle ilgili her konuda rektörlüğe sürekli olarak destek verir.

Üniversitemizin uluslararası tanınırlığını artırmak amacıyla küresel üniversiteler sıralamalarında yukarıya taşımak amacıyla ihtiyaç ve hedeflere yönelik özel bir çalışma planı hazırlanmıştır. Bu çalışmalara odaklanmak üzere ise İTÜ Global adıyla yeni bir birim kurularak, 2016 yılı itibariyle İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü bünyesinde faaliyetlerine başlamıştır. Yakın vadeli hedeflerimiz arasında; “dünyanın en iyi 100 üniversitesi ile yürütülen işbirliklerinin artırılması, öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin uluslararası çalışmalarını/başarılarını aktaracak periyodik bir bülten yayınlanması ve İTÜ Global web sitesi aracılığıyla uluslararası iletişim ağının güçlendirilmesi” yer almaktadır.

 

Ne yapar?

-Üniversitemiz adına uluslararası protokol süreçlerini yönetir.

-İmzalanan anlaşmaların performansını analiz eder ve buradan çıkarımlar yapar.

- Üniversitemizin dünya sıralamalarını değerlendirir ve bu konuda öneriler ortaya koyar.

-İTÜ’yü ziyaret eden yabancı heyetlerin ağırlanmasını üstlenir.

-Rektörlüğe uluslararası konular ile ilgili destek verir.           

                                                                        
gulsen_ucarkus_2                                                   merve-calimli-2

Sorumlu Rektör Danışmanı                            Ofis Sorumlusu     
Yrd. Doç. Dr. Gülsen Uçarkuş                             Uzman Merve Çalımlı

Koordinatör:
Uzman Merve Çalımlı
Adres: İTÜ Ayazağa Kampüsü, İTÜ Rektörlük Binası, 34469, Maslak - İSTANBUL
Telefon: 0 (212) 285 66 00
E-posta: intoffice@itu.edu.tr
İnternet sitesi: http://www.international.itu.edu.tr